112 Personeli Şiddete Maruz Kalıyor! Sağlıkta Şiddete Hayır!

BASINA VE KAMUOYUNA

04 Temmuz 2017 tarihinde Gümüldür bölgesindeki orman yangınında bekleme noktasında görevli olan 690 No’lu Gümüldür 112 ekibine bireysel başvuru yapan bir kişi ağrıları olduğunu iddia etmiş, görevli ekip duyarlılık göstererek rahatsız olduğunu iddia eden şahsa müdahale edip kendisine 112 ekibinin yapabileceği müdahaleyi yapmıştır. 112 ekibinin tavsiyelerde bulunulduğu sırada şahıs önce ajite davranışlar sergilemiş sonrasında ise belinden çıkardığı silahla havaya ateş açmıştır. 112 ekibi olay yerinden ambulans ile kaçarak canını kurtarmıştır.
Son 15 yılda süre gelen sağlıkta dönüşüm programı adı altında çalışanın vatandaşa köle gibi lanse edilmesi her gün diğer tüm yaşam alanlarımızda olduğu gibi sağlıkta da şiddetin boyutunu her gün arttırmıştır. Kendisinin tedavisi ile uğraşan bir ekibe silahla saldırmak cezasızlık sisteminin getirdiği cesaret ile alakalı bir durumdur. Olayın daha vahim bir şekilde sonuçlanmamış olması her ne kadar bizleri teselli etse de bundan sonrası için başta tüm sağlık çalışanları olmak üzere 24 saat herhangi bir yerde vakalara müdahale etmek durumunda kalan 112 ekiplerinin hayati risklerinin geldiği boyutu gözler önüne sermekte, ekipler vakalara tedirgin çıkmaktadırlar.
Ses İzmir Şubesi olarak bu olayın sonuna kadar takipçisi olacağımızı bildirir arkadaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiriz
Sağlık Bakanlığına çağrımız 24 saat halkın sağlığı için mücadele eden sağlık emekçilerine artık köle değil hak ettiği değeri verecek adımlar atması ve can güvenliklerinin en yüksek seviyede korunacağı önlemler almasıdır.

SES İZMİR ŞUBE