Sağlıkta her türlü şiddetin son bulması için mücadelemize devam edeceğiz

Üzgünüz ve Öfkeliyiz

Sağlıkta her türlü şiddetin son bulması için mücadelemize devam edeceğiz

Yine bir arkadaşımız, yine en güvende olması gereken yerde, çalıştığı iş yerinde şiddete uğradı. Bostanlı 4 No’lu ASM’de hasta yakını tarafından darp edildi. Onu korumaya çalışan diğer hekim arkadaşları ve hastaları da.

Darp nedeni vermekle yükümlü olmadığı bir hizmeti, diğer bekleyen hastalarına vermekle yükümlü olduğu hizmetleri daha önce vermek istemesiyle ilgili. Nedeni önemli değil OHAL Türkiye’sinde Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın 15. yılında ne yazık ki tüm sorunlar şiddetle çözülmeye çalışılıyor.

Ne sağlık çalışanının hastaya ne de hastanın sağlık çalışanına güveni kalmadı.

SDP, şirketler kazansın diye daha çok ilaç, daha çok tetkik, daha çok muayene, daha çok ameliyat yapmak zorunda olan sağlık çalışanları ve bunları tüketmek isteyen hastalar yarattı. Hastalar ve sağlık çalışanları hükümet tarafından ilaç, tıbbi teknoloji sektörlerine verilen kar etme sözlerini tutmak için, kışkırtılmış bir sağlık ihtiyacının kurbanları haline gelmiş durumda.

Can güvenliğimiz olmadan çalışmaktan yorulduk. Sağlık haktır ve gereksinimi olan herkese ücretsiz ve adil bir biçimde ulaştırılmalıdır. Ama unutulmamalıdır ki can güvenliği en önemli insan hakkıdır. İşyerlerinde şiddet kabul edilemez.

Hükumeti bu şiddet olaylarının tekrarlanmaması için caydırıcı yasal önlemler almaya, hastalarımızı da bu şiddet olaylarının önlenmesi için sorumluluk almaya davet ediyoruz.

 

SES İzmir Şube