Alsancak Hastanesi işçileri süresiz iş bıraktı

Mart ayı maaşlarını alamadıkları için, bir haftadır her gün bir saat iş bırakma eylemi yapan İzmir Alsancak Devlet hastanesi işçileri haftaya, süresiz iş bırakarak başladılar. ‘Maaşlarımız ödenene kadar iş başı yapmayacağız’ diyen taşeron işçiler, hastane yönetiminin çözüm bulmasını istiyor.

 

İzmir Alsancak Nevvar Salih İş Gören Devlet Hastanesi’nin 90 taşeron işçisi Mart ayı maaşlarını alamadıkları için başlattıkları iş bırakma eyleminde bir saatlik eylemlerini süresiz hale dönüştürdüler.  Haftanın ilk günü, iş kanununun 30. maddesindeki, hak edişlerini alamadıkları zaman 20. günden sonra hizmet üretmeme haklarına dayanarak süresiz eyleme çıkan doksan taşeron işçisine, hastanedeki Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) destek verirken, Devrimci Sağlık-İş Sendikasının da işçilerin yanında olduğu görüldü. Taşeron şirket, TEN. TEM.Temizlik A.Ş.’nin işçilerin mart ayı hak edişlerini alıp ortadan kaybolması ile zor durumda kalan işçiler, iki aydır ellerinde bir TL bile olmadığını, sularının elektriklerinin kesik olduğunu, kredi borçlarını da ödeyemedikleri için her an icra ile karşılaşabileceklerini söyleyerek isyan ettiler.

 

AMELİYATLAR DURDU

İşçileri ilk günden beri yalnız bırakmayan SES İşyeri Temsilcisi Ertuğrul Özarslan ise, işçilerin kararlı bir şekilde eylemlerini sürdürdüğünü, süreçte en büyük hatanın hastane yönetiminde olduğunu, ilk defa ihaleyi alan şirkete hak edişlerin tamamını ödememesi gerektiğini iddia etti. Hastane yönetiminin işçileri mağdur etmemek için herhangi bir bankadan kredi çekebileceğini, yasal süreç tamamlandığında da gerekenin yapılabileceğini ifade eden Özarslan, hastane yönetiminin işçileri mağdur etmemesi gerektiğini söyledi. Personel sıkıntısı nedeni ile temizlik işçilerinin çoğu zaman ameliyathanedeki birçok işi yaptığı, bu nedenle işçiler iş bıraktığı için, ameliyathanelerde acil hastalar dışında ameliyatların da yapılamadığı öğrenildi. Hastane başhekimi Dr. Osman Uçmaz da, eyleme çıkan taşeron işçiler ile yemekhanede görüşme yaptı ancak, başhekimin maaşların ödenmesi konusunda herhangi bir söz vermediği görüldü. Başhekimin sabah da tüm birimleri dolaşarak eyleme çıkan işçilerin isimlerini not ettiği iddia edildi.

 

SES GENEL MERKEZİ DEVREYE GİRDİ

SES İzmir Şube Başkanı Rukiye Çakır ise, sendika olarak ilk günden bu yana işçilerin yanında olduklarını bu desteği son ana kadar sürdüreceklerini söyledi. Her ne kadar taşeron şirket parayı alıp gitmiş olsa da asıl işverenin hastane olduğunu söyleyen Çakır, 21 gün olmasına rağmen sorunun çözülememesinin sorumlusunun hastane yönetimi olduğunu iddia etti. Çakır, SES Genel Merkezi’nin de devreye girerek Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanlığı ile sorunun çözülmesi için görüşeceklerini açıkladı