EŞİT ÖZGÜR SÖMÜRÜSÜZ BİR DÜNYA İÇİN İSYANDAYIZ!

Kadınız; Dünden bu güne birçok alanda söz sahibi oluşumuz, eşit hak talebi, çalışma hakkı, seçme-seçilme hakkı, eşit işe eşit ücret talebi, meslek seçimi talepleri için karar organlarında, yönetim organlarında bulunma, her biri kendi mücadelemizle gerçekleşmiştir. Bu mücadelede 8 Mart’ın dünya emekçi kadınlar günü olarak kabul edilmesinde öncülük eden başta ClaraZetkin şahsında, tüm mücadele eden kadınlara teşekkürü bir borç biliriz.

Kadınız; Evde çalışırken, sokakta yürürken, iş yerinde emek gücümüzü satarken sorunlar yaşıyoruz ama yılmıyoruz! Mücadele ederek bu sorunlarımızın üstesinden gelmeye çabalıyoruz. Çünkü biliyoruz ki; sorunlarımızı ancak dayanışma ile, birlikte mücadele ederek çözebiliriz. Dünyanın her yerinde kadınlar olarak sesimizi yükseltiyor, bir araya geliyor, güçlerimizi birleştiriyoruz. Sağlık emekçileri olarak; bizlere düşen görev, sorunlarımızı görünür kılmak, MÜCADELEYİ YÜKSELTEREK TALEPLERİMİZİ KABUL ETTİRMEK VE KALICI HAKLAR ELDE ETMEKTİR.

Kadınız; Tacizin, tecavüzün yaşandığı bir ortamda işe-vardiyaya gelmedeki zorlukları unutmadık; şort giyen hemşirenin otobüste darp edildiğini unutmadık; gece işten çıkan sağlık emekçisinin parkta darp edildiğini unutmadık!

Kadınız; Yaşadığımız bu kapitalist düzende sağlık hizmeti hala bakım hizmeti olarak algılanmakta, evde çocuk bakımı, yaşlı bakımı ve tüm bakım işleri ‘kadın işi’ olarak görülmekte ve bu sebeple sağlık alanı kadın istihdamının en yüksek olduğu çalışma alanlarından biri olmaya devam etmektedir.

Yıllar içinde, erkeğe özgü olduğu düşünülenbir çok alanda (cerrahi alan, yönetim kadroları) yer alan kadın sayısı artış gösterse de hala oldukça düşüktür.

Sağlık emekçisi kadınlar olarak bunları not düşüyor; çalışırken nasıl değersizleştirildiğimizi, ruhen, bedenen ne kadar zorlandığımızı, kadın emeğinin nasıl görmezden gelinip sömürüldüğünü görünür kılıyoruz.

TALEPLERİMİZ:

 • Çalışma Saatleri 8 Saatle Sınırlanmalı Vardiya Değişimlerinde Güvenli Ulaşım İçin Ücretsiz Servisler Olmalıdır.
 • Personel Açığı Giderilmeli, İş Yükü Azaltılmalı, Angarya Çalışma Yasaklanmalıdır!
 • Gebelik Testi Pozitif Olur Olmaz Gece Mesaisi Yasaklanmalı; Acil Hizmeti, Yoğun Bakım Hizmetinden Sağlık Emekçisi Kadınlar Geri Çekilmelidir!
 • Gece Mesailer Çift Vardiya Olarak Hesaplanmalı, İzin Ve Ücretlendirme Bunun Üzerinden Yapılmalıdır! 5 Yıla 1 Yıl Yıpranma Payı Hesaplanmalı Erken Emekliliğin Önü Açılmalıdır!
 • Etkili Bir Meslek Hastalığı Yasası Çıkarılmalı, Covid 19 Meslek Hastalığı Olarak Kabul Edilmelidir!
 • Sağlık Çalışanına Şiddet Uygulayanın Tutuklu Yargılanması Güvence Altına Alınmalı, Etkili Bir Şiddet Yasası Çıkarılmalıdır. İş Yeri Şiddetini Kapsayan İlo 190 Sayılı Sözleşme De Acilen İmzalanmalıdır!
 • İstanbul Sözleşmesi Tekrar Uygulamaya Konmalıdır!

 

 

SES İZMİR ŞUBE olarak;

Sağlık Emekçisi kadınların taleplerinin görünür kılınması ve kadınların mücadelede, sendikamızda örgütlenmesi adına 8 mart ta hastanelerde yaygın bildiri dağıtımı, Buca Seyfi Demirsoy ve Menemen Devlet hastanesinde İLO 190 Sayılı sözleşmenin anlatıldığı söyleşiler yapıldı.

İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde SAĞLIK EMEKÇİSİ KADINLAR İNSANCA ÇALIŞMAK İNSANCA YAŞAMAK İSTİYOR pankartıyla taleplerimizi içeren bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

Taleplerimiz;

 • Gece mesailer çift vardiya sayılsın
 • Gebelik tespitinde sonra nöbetleri ve acil yoğun bakımda çalışma yasaklansın
 • 7/24 ücretsiz kreşler açılsın
 • Yıpranma payı 5 yıla 1 yıl verilsin
  HPV aşısı rutin aşılara konsun ücretsiz yapılsın
 • 8 saat çalışma üzeri yasaklansın
 • Gece nöbetler ayda 5 Gece ile sınırlansın
 • Etkili meslek hastalığı yasası çıkarılsın Covid 19 meslek hastalığı olarak kabul edilsin
 • Kadına şiddet uygulayanlar tutuklu yargılansın

 

9 Eylül Üniversitesi Hastanesinde yapılan tüm saldırılara ve engellemelere rağmen taleplerimizi dile getirip, müzik ve şiir dinletisi gerçekleştirdik…

 

İzmir’de yapılan tüm kadın eylem ve yürüyüşlerine katılım sağladık. Bileşeni olduğumuz İzmir Kadın Platformu ileEŞİT ÖZGÜR SÖMÜRÜSÜZ BİR DÜNYA İÇİN İSYANDAYIZ yürüyüşüne şube olarak SAVAŞA HAYIR pankartımızla katılım sağladık.