LİSANS SOYGUNU DURDURULSUN HARÇLARI SAĞLIK BAKANLIĞI ÖDESİN

Sağlık emekçileri uzun süredir meslekleriyle ilgili bölümlerde lisans ve lisans tamamlama programlarının açılması için taleplerini dile getirmekteydiler. Sendikamız bu konuda defalarca imza kampanyası, basın açıklaması vb. eylem etkinlik yaptı.

Bütün çabaların sonucunda Sağlık Bakanlığı Erzurum Atatürk Üniversitesi, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi ve Malatya İnönü Üniversitesi’yle ebelik, hemşirelik ve sağlık eğitimi lisans tamamlama programlarının açılması için protokol imzaladı. İmzalanan protokol de sağlık memurluğu, hemşirelik, ebelik mesleklerinin dışındaki meslekler dışarıda bırakıldığı için binlerce sağlık emekçisinin mağduriyetine, eşitsizliğe ve adaletsizliği neden olundu.

Bu da yetmezmiş gibi harç bedelleri üniversitelere bırakılarak soyguna davetiye çıkarılmıştır. İnternet sitesinde yaptıkları açıklamaya göre Erzurum Atatürk Üniversitesi yıllık harç bedelini 2.000 TL olarak belirlemiş, ilgili diğer üniversiteler bu konuda henüz açıklama yayınlamamışlardır. En pahalı bölüm olarak bilinen Tıp Fakültelerinin bile yıllık harç tutarları 700 TL.’yi geçmezken açıktan öğrenim bedelinin 2.000 TL olarak belirlenmesi fırsattan yararlanarak sağlık emekçilerinin soyulmasından başka bir şey değildir. %2.5’lik maaş zamlarıyla açlığa mahkûm edilen sağlık emekçileri harç bedellerini yatıramadığı için öğrenim hakkından yararlandırılmayacaklardır.

Eğitim-öğretim temel insan haklarından olup devletin asli görevleri arasındadır. Devlet eliyle ücretsiz olarak verilmesi gereken eğitim-öğretim her aşamasında farklı isimlerle alınan ücretlerle halk çocuklarının yararlanamayacağı bir noktaya getirilmiştir.

Sağlık Bakanlığı lisans tamamlama programı başlatılmasının gerekçesini; ‘ sağlık personelinin eğitim düzeyinin yükseltilerek sağlık hizmetlerinin kalitesinin arttırılması’ olarak açıklamıştı. Madem sağlık hizmetlerinin daha kaliteli verilmesi için eğitim gerekiyor bu eğitimin bedelini de Sağlık Bakanlığı ödesin.

Bizler harç adı altında vurgunu ve soygunu kabul etmiyoruz. İzah edilmesi bile imkansız bu vurgundan vazgeçilmesini bekliyoruz. Bu vurguna karşı hukuksal ve demokratik tepkilerimizi göstermekten imtina etmeyeceğimizin bilinmesini isteriz.

9 Ekim 2009

SES MERKEZ YÖNETİM KURULU

Dilekçe Örneğini  İndirmek için >>>

NOT: Lisans soygunun durdurulması için sendikamız faks çekme kampanyası başlatmış olup, faks metni ve faks numaraları aşağıdadır.

Erzurum Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü  : (0442) 236 10 14

Sağlık Bakanlığı                                                       : (0312) 431 48 79

YÖK Başkanlığı                                                        : (0312) 266 51 53
The settlement needs to clarify issues such as the school system’s ability to writing a research paper change school www.essayprofs.com/ attendance boundaries and the future of the magnet program, he said.