Dr. Orhan Çetin’in İntiharını Yargıya Taşıdık

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İzmir Şubesi olarak açığa alındıktan sonra intihar eden Dr. Orhan Çetin’in ölümünü yargıya taşıdık.

Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Biyokimya Anabilim Dalı’nda görevli 28 yaşındaki asistan hekim Hasan Orhan Çetin, açığa alındığını öğrendikten iki gün sonra 19 Şubat 2017 tarihinde çalıştığı hastanenin 10. katından atlayarak yaşamına son verdi.

Dr. Çetin, “FETÖ üyesi” olduğu iddiasıyla hakkında başlatılan disiplin soruşturması kapsamında, “görülen lüzum üzerine” geçici olarak görevinden uzaklaştırılmış, açığa alınmıştı.   Hastane yönetimi, çalışma arkadaşlarından “helâllik” almak isteyen aileye, Doktor Çetin’in cenazesini hastaneye getirmemelerini, tören istiyorlarsa evde düzenlemelerini söylenilmişti.

SES İzmir Şubesi olarak Çetin’in açığa alınmasına karar veren amirleri ve varsa asılsız ihbarda bulunan muhbir şahıs hakkında, “Görevi kötüye kullanma, intihara sevk, bilinçli taksirle ölüme sebep olma” gibi suçlardan suç duyurusunda bulunduk.