Sağlıkta ölümler son bulsun, Tüm sağlık camiasının başı sağolsun

Basına ve Kamuoyuna;

Gün geçmiyor ki ambulans kazaları ve ölümler duymayalım. 30 Nisan 2018 Pazartesi günü sabah saat 05.00 sularında İzmir -Çanakkale yolunda Aliağa’dan Bergama’ya gitmekte olan ambulansın bir tır ile çarpışması sonucu hurdaya dönen ambulansta 3 sağlık personeli yaralanmış, Paramedik Esma Başkurt Aliağa Devlet Hastanesi’ne sevki esnasında hayatını kaybetmiştir. Diğer iki yaralı sağlık çalışanı arkadaşımız Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi’nde ilk müdahaleleri yapıldıktan sonrası taburcu edilmiştir.

Hayat kurtarmaya çalışan 112 çalışanları sürekli buna benzer kazalar yaşamaktadır. Acil müdahale hayati önemdedir. Acil olarak yetişmesi gereken 112 sağlık personelinin çalışma saatleri, çalışma koşulları halkın sağlığı açısından da birinci önemdedir. Sabah saat 05.00’da olan bu kazada sağlık personelinin kaç saattir uymadığı ve günde kaç vaka karşıladığına dikkat çekilmeli, 112’ler başta olmak üzere acil sağlık hizmeti veren birimlerde insanca çalışma koşulları acilen sağlanmalıdır. Bunun her zaman takipçisiyiz. Hem sağlık personelinin hem de halkın sağlığı açısından bu durumun hayati önemde olduğu bir defa daha acı bir deneyimle ve can kaybıyla ortaya çıkmıştır.

Tüm sağlık camiasına baş sağlığı, yaralı arkadaşlarımıza acil şifalar, Paramedik arkadaşımız Esma Başkurt ‘un ailesine başsağlığı ve sabırlar dileriz.

SES İZMİR ŞUBE